Åsabon Sven Gustavson har gång på gång fått nej på sin önskan att bygga ett hus på en tomt vid Kläppavägen. Nu kör Kammarrätten över både länsrätt, länsstyrelsen och byggnadsnämnden och ger honom rätt.
Det är inte alltid myndigheterna går Sven Gustavsons väg. Han är en av skogsbönderna som efter branden i Kläppa tvingas släppa en del av sin skog till naturskyddsområde. Men den här gången har det hjälpt att överklaga hela vägen.
Det handlar om en tomt i korsningen mellan Gustav Alberts väg och Kläppavägen. Där vill han bygga en villa.
Men byggnadsnämnden sade nej. Översiktsplanen anger att man ska vara restriktiv med byggrätter utanför detaljplanelagda tätorter. Länsstyrelsen har också tidigare sagt nej till bygget eftersom fastigheten ligger intill Kläppavägen som är tänkt som väg till den nya pendelstationen 200 meter bort.
Sven Gustavson protesterade: Kläppavägen är redan utbyggd och behöver inte mer utrymme. Det finns hus på båda sidor Gustav Alberts väg. Vatten och avlopp är redan framdraget vilket pekar på att är det lämpligt för byggnation. Huset ligger mer än 2,5 kilometer från havet, så att hänvisa till riksintresse för kustområde är fel.
Både länsstyrelsen och länsrätten gick på kommunens linje. Men kammarrätten avfärdar argumenten.
Varför skulle just denna tomt inte få bebyggas när alla andra längs vägen fått det? Det finns ingen grund att vägra bygglov, slår kammarrätten fast, och skickar tillbaka ärendet till byggnadsnämnden för positiv behandling. Basta!
Kristian Alm
| 7 maj 2010


















